Geodeziniai matavimai

Geodezija

Žemės geodeziniai (kadastriniai) matavimai atliekami, kai yra žemė padalijama, atidalijama, sujungiama ir (ar) atliekama jos amalgamacija. Taip pat parduodant, išnuomojant ar suteikiant panaudai kitos paskirties valstybinės žemės sklypus, kurių ribų posūkio taškų ir riboženklių koordinatės nenustatytos valstybinėje geodezinių koordinačių sistemoje. Geodeziniai matavimai atliekami naudojant moderniausią šiuolaikinę geodezinių matavimų techniką, naujausius GPS imtuvus, tacheometrus bei lazerinius tacheometrus.

Žemės geodeziniai (kitaip - kadastriniai) matavimai - tai tikslus suformuotų žemės plotų nustatymas, plano ir kitų duomenų, reikalingų įrašyti į kadastro duomenų bazę, parengimas, tikslus žemės sklypo ribų posūkio taškų koordinavimas (LKS94 valstybinėje koordinačių sistemoje).

Geodeziniai matavimai - svarbus formalumas

Geodeziniai matavimai yra reikalingi tam, kad būtų nustatyti tikslūs žemės sklypo duomenys. Ši paslauga yra reikalinga tuomet, kada žemės sklypą planuojama išnuomoti, padalyti, parduoti ar sujungti su kitu sklypu. Taip pat geodeziniai matavimai yra reikalingi ir tuomet, kada nusprendžiama pakeisti žemės sklypo paskirtį. Geodezinių matavimų paslaugą gali atlikti tik tos įmonės, kurios turi licenciją. Matininkai ir geodezininkai yra atestuojami Nacionalinės žemės tarnybos, yra išduodami kvalifikaciniai pažymėjimai.

Geodezinių matavimų eiga

Geodezinių matavimų procesas susideda iš kelių etapų: pirmiausia, sklypą išmatuoja matininkas ir parengia reikalingus dokumentus, tuomet paruošti dokumentai perduodami Nacionalinės žemės tarnybai, o tuomet dokumentai registruojami Registrų centre. Viso šio proceso eiga paprastai priklauso nuo sklypo sudėtingumo, ploto, statinių skaičiaus ir t.t.

Kuomet darome žemės sklypo geodezinius matavimus, turime išsikviesti kaimynus su besiribojančiais žemės sklypais. Išsiunčiame laiškus, kad jūsų kaimynui yra daromi žemės sklypo geodeziniai matavimai. Jeigu žemės sklypas užfiksuotas ne LKS sistemoje arba suformuotas pagal prelimenarius matavimus, tai mes privalome kviesti kaimyną į matavimus. Jei per dešimt darbo dienų neatvyksta į matavimus, dalyvauja matininkas ir kiti kviestiniai asmenys. Tada pakartotinai siunčiamas laiškas su žemės sklypo planu ir informuojame, kad dar kartą laukiame žemės sklype, bus derinamos žemės sklypo ribos. Taigi, matote, geodeziniai matavimai - procesas, kurį įtakoja daug veiksnių.

Geodeziniai matavimai - kokia kaina?

Geodezinių matavimų kaina, kaip ir geodezinių matavimų trukmė, paprastai priklauso nuo šių veiksnių: sklypo ploto, užstatymo tankumo, sklypo vietovės, sklypo sudėtingumo, gretim sklypų savininkų skaiiaus. Taip pat geodezinių matavimų kaina gali priklausyti ir nuo to, koks yra sezonas, tačiau tai paprastai neturi ženklios įtakos kainai. Visada galite palyginti, kokias kainas yra nustatę skirtingi specialistai, tačiau susižavėti itin žemomis kainomis tikrai nereikėtų - rinkitės patikimus matininkus, kurie užtikrins, kad viskas bus atliekama tinkamai.

Reikalingi dokumentai norint atlikti geodezinius matavimus

Norint, kad būtų atliekami geodeziniai matavimai, matininkui turi būti pateikiami šie dokumentai: žemės sklypo planas, nekilnojamojo turto registracijos irašai, savininko asmens dokumento kopija. Kartais reikia pateikti ir papildomus dokumentus, tokius kaip greta esančių sklypų planai bei registrų išrašai.

Kiek trunka geodeziniai matavimai?

Matininkai gali užtrukti iki kelių dienų, tačiau tai tėra pirminė proceso grandis. Paslaugos terminas priklausys nuo to, kaip greitai dokumentus patvirtins institucijos: pavyzdžiui, Registrų centras dokumentus paprastai įregistruoja per 1-10 darbo dienų, todėl vienareikšmiškai atsakyti, kiek visa tai užtruks, gali būti gana sudėtinga. Jei sklypas yra labai sudėtingas, matininkas gali užtrukti ir iki kelių mėnesių, o Nacionalinės žemės tarnyba patikrą atlieka per 20-30 dienų, jei viskas yra atlikta teisingai.

Jei kiltų tam tikrų klausimų, susijusių su jus dominančia paslauga, galite tiesiog susisiekti su UAB Statikada specialistais, kurie mielai atsakys į jums rūpimus klausimus. Jei turi būti atliekami geodeziniai matavimai, nepasilikite to paskutinėms dienoms - visas šis procesas trunka pakankamai ilgai - nepamirškite, kad tai neapsiriboja vien tik matininko darbu (šis etapas paprastai trunka trumpiausiai).

Ar geodeziniai (kadastriniai) matavimai yra būtini?

Nors šiuo metu kadastriniai (geodeziniai) matavimai nėra privalomi, bet yra atskirų atvejų, kai jie yra būtini. R. Bukauskas išvardijo pastaruosius atvejus, kai geodeziniai (kadastriniai) matavimai yra būtini

  1. žemės sklypus padalijant, atidalijant, sujungiant ir atliekant jų amalgamaciją
  2. keičiant pagrindinę žemės naudojimo paskirtį, būdą ir (ar) pobūdį;
  3. formuojant valstybinės žemės sklypus; 
  4. parduodant žemės sklypus, perleidžiant kitų asmenų nuosavybėn miestuose esančius privačios žemės sklypus (jų dalis); 
  5. jeigu žemės sklype buvo pastatyti, rekonstruoti, kapitaliai suremontuoti statiniai ar iškasti tvenkiniai, nutiesti keliai ar įrengti kiti inžineriniai statiniai; 
  6. žemės sklypo savininkui ar valstybinės žemės naudotojui pageidaujant.

Kaip spręsti konfliktus dėl žemės ribų tikslumo?

Naudinga atlikti kadastrinius (geodezinius) matavimus, jei kyla konfliktų dėl žemės ribų tikslumo su gretimų žemių savininkais ir jei žemės savininkas įtaria, kad trūksta žemės ploto pagal turimus nuosavybės dokumentus.

Kur kreiptis norint sužinoti ar jūsų situacijoje reikalinga atlikti geodezinius matavimus?

UAB Statikada ekspertai - matininkai, dirbantys tiek Vilniuje, tiek visoje Lietuvoje padės jums, jeigu jūs nežinote ar jums reikalingi geodeziniai (kadastriniai) matavimai. Tiesiog susisiekite žemiau pateiktais kontaktais, mes jums galime padėti.

Geodezija

Susisiekite

Pageidaujate daugiau sužinoti apie geodezinius matavimus?